We wtorkowy wieczór w Zagrzebiu zainaguruje pierwsza kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów, a na przeciw siwbie staną drużyny miejscowego Dynama i portugalskiego FC Porto. Faworytem jest ekipa gości, choć chorwacki teren jest bardzo trudny dla przyjezdnych. W przeszłości obie ekipy grały ze sobą w 1998 roku, kiedy to Porto wygrało u siebie 2:0 a w Zagrzebiu górą byli gracze Dynama wygrywając 3:1. Piłkarze Dynama już przyzwyczaili swoich kibiców do tego, rok rocznie zdobywają mistrzostwo Chorwacji. W obecnym sezonie po 8 kolejkach z 20 punktami plasują się na pozycji lidera. W drodze do fazy grupowej Dynamo wyeliminowało S. Tiraspol (1:0 i 4:0) oraz Maribor (1:0 i 2:1). W poprzedniej edycji Ligi Mistrzów wprawdzie Dynamo zagrało, ale nie zdobyło nawet punktów przegrywając mecze zarówno z Realem Madryt, Lyonem jak i Ajaxem. Piłkarze FC Porto również już od wielu lat są bezkokurencyjni na portugalskim podwórku zdobywając mistrzostwo co roku. W obecnym sezonie w lidze rozegrali tylko 3 spotkania i z 7 punktami są na drugiej lokacie. Ostatni mecz rozegrali na początku września, więc powinni być wypoczęci, choć dużą stratą dla drużyny jest odejście Hulka do Zenitu. Wiadomo, że obie drużyny trafiły do bardzo wyrównanej grupy, gdzie grają jeszcze ekipy PSG i Dynama Kijów. Oczywistym więc jest, że każda z drużyn zdaje sobie sprawę z ważności tego pierwszego spotkania. Moim zdaniem to Porto będzie w tym meczu zwyciężcą jako że mają lepszą kadrę, duże doświadczenie na arenie międzynarodowej, choć atut własnego boiska powinien pomóc ekipie Dynama. Moim zdaniem Porto wygra 2:1, choć i remis jest dość prawdopodobny.
W obecnym sezonie zespół z Zagrzebia jeszcze nie przegrał zarówno na boiskach krajowych jak i na arenie międzynarodowej świadczy to tylko o tym ,że jest to bardzo dobrze poukładany klub.W spotkaniach wyjazdowych Dynamo rzadko notuje duże przewagi bramkowe ale na własnym stadionie często idzie na wymiane tracąc przy okazji bramki ale w sumie wygrywając.Do tej pory mistrz Chorwacji odprawił już w lidze mistrzów mistrza Bułgarii Ludogorets (3:2 u siebie),mistrza Mołdawii Sheriff Tiraspol(4:0 u siebie)oraz mistrza Słowenii NK Maribor(2:1).Natomiast w lidze krajowej w spotkaniach u siebie Dynamo uzyskiwało następujące rezultaty:1:1 Inter ZapreÅ¡ić,2:1 Cibalia Vinkovci,4:2 RNK Split,6:0 NK Zagreb oraz ostatnio 0:0 NK Osijek.Znaczna większąść wyżej wymienionych spotkań to spokojne overy więc i dziś Dynamo powinno coś ustrzelić.Porto natomiast zostało zatrzymane w tym sezonie tylko raz w wyajzdowym spotkaniu 1 kolejki z Gil Vicente remisując 0:0 ,później było to co powinno być czyli domowa wygrana 4:0 z Vitória Guimarães oraz wyjazdowe zwycięstwo 3:2 z ciężkim dla siebie ligowym przeciwnikiem SC Olhanense.Widać ,że i takiemu klubowi jak Porto można strzelać bramki.Dynamo już kiedyś mierzyło się w lidze mistrzów z Porto a dokładnie w 1998 roku i wtedy padały wyniki 3:0 dla Porto u siebie oraz w rewanżu 3:1 dla Dynama.Według mnie i dziś padnie kilka bramek w tym pojedynku.
W jednym z dwóch spotkań grupy A Dynamo Zagrzeb podejmie FC Porto. Chorwacka drużyna wbreb pozorom jest bardzo doświadczona, nie tylko jeżeli chodzi o piłkarzy, ale również występy w Lidze Mistrzów. W poprzednim rozgrywkach rywalizowali w grupie z Realem Madryt, Olympique Lyon i Ajaksem Amsterdam. W lidze Dynamo bez problemów prowadzi i pewnie zmierza po kolejny tytuł. Jak dotąd 6 zwycięstw i 2 podziały punktów. A te dwa remisy na własnym boisku mogą, niewykluczone, że i tym razem u siebie padnie wynik remisowy. Wówczas Porto rozegrało 3 mecze ligowe, 1 zakończył się podziałem punktów. Ponadto z portugalskiego klubu odszedł Hulk. To olbrzymia strata. Biorąc pod uwagę na jakim etapie są oba zespoły, Porto jeszcze na pewno nie weszło w sezon i gospodarze mogą to wykorzystać. Również ciężki teren jest atutem podopiecznych Ante Cacicia. Jestem przekonany, że w meczu padnie remis i tak też typuję.



